PESEL z adnotacją UKR to identyfikator potwierdzający przyznanie ochrony tymczasowej na terytorium Polski obywatelom Ukrainy, w tym ich małżonkom, w 2022 roku. Obywatele Ukrainy mogą uzyskać w Polsce numer PESEL z adnotacją UKR, co daje im prawo do ochrony tymczasowej, legalnego pobytu, dostępu do rynku pracy oraz świadczeń socjalnych. Należy jednak pamiętać, że ten status można utracić, nie tylko opuszczając kraj na więcej niż 30 dni.
Zgodnie ze specustawą wspierającą obywateli Ukrainy z powodu działań wojennych w ich kraju, status UKR mogą utracić uchodźcy, którzy przebywali poza Polską dłużej niż 30 dni (chodzi o jeden wyjazd). Jednak ostatnio status ten bywa anulowany także osobom, które przebywały poza granicami Polski znacznie krócej, a nawet takim, które w ogóle nie opuszczały kraju. Co zrobić, aby przywrócić status UKR i o czym należy pamiętać?
Najczęstszą przyczyną anulowania statusu UKR jest naruszenie art. 11 ust. 2 specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, kiedy osoba opuszcza Polskę na ponad 30 dni. Niemal wszystkie inne podstawy anulowania statusu są niezgodne z prawem!
Po powrocie do Polski można samodzielnie sprawdzić, czy status UKR nadal jest aktywny. Można to zrobić online w kilku prostych krokach. Jakie jeszcze mogą być przyczyny utraty statusu UKR?
Mogłeś wjechać do Polski na podstawie paszportu wewnętrznego lub aktu urodzenia, a następnie wyrobić nowy paszport na terenie Polski. Albo wjechać na jeden paszport zagraniczny, a wyjechać na inny, otrzymany już w Polsce. Takie rozbieżności w danych paszportowych mogą spowodować błąd systemu i utratę statusu UKR.
Najprostszym i najszybszym sposobem na sprawdzenie ważności statusu UKR jest skorzystanie z portalu obywatel.gov.pl. Aby uzyskać dostęp do danych, potrzebny jest Profil Zaufany, który można założyć za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub bankowości internetowej.
W przypadku anulowania statusu należy wiedzieć, że nie powoduje to utraty samego numeru PESEL. PESEL jest nadawany jednorazowo do wszystkich celów, a dane cudzoziemca powinny pozostać w systemie. Jeśli zauważysz, że Twój status UKR został anulowany, sprawdź sekcję „Status cudzoziemca”. Jeśli w tym miejscu widnieje myślnik (–), oznacza to, że wszystko jest w porządku. Jeśli jednak znajduje się tam inna informacja, należy skontaktować się z urzędem, aby sprawdzili i poprawili ewentualny błąd.
Jeśli utraciłeś status UKR – nie załamuj się. Możesz go odzyskać, zgłaszając się do urzędu. Jeśli status został utracony przez pomyłkę lub w wyniku wyjazdu, dostarcz dowody, że nie przekroczyłeś limitu 30 dni. Mogą to być pieczątki w paszporcie, paragony z zakupów na terenie Polski, zaświadczenia lekarskie lub inne dokumenty potwierdzające Twoje przebywanie w kraju.
Wypełnij formularz, a my oddzwonimy