Skontaktuj się z nami online
  1. Główna
  2. Blog
  3. Dokumenty do karty pobytu w ramach łączenia rodzin

Blog

Blog firmy ONE PLUS zawiera aktualne informacje i przydatne porady dla obcokrajowców, którzy chcą zalegalizować swój pobyt w Polsce.
Dokumenty do karty pobytu w ramach łączenia rodzin
15.05.2025

Nowe zmiany od 1 lipca 2024 roku dotyczące karty pobytu w Polsce w ramach łączenia rodzin

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zatwierdził zmiany w ustawie o wsparciu dla obywateli Ukrainy. W niniejszym artykule znajdą Państwo szczegółowe informacje o wprowadzonych zmianach dotyczących warunków uzyskania karty pobytu w ramach programu łączenia rodzin oraz o nowych rozwiązaniach skierowanych do obywateli Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, wynikającą z sytuacji konfliktu zbrojnego na terytorium ich kraju. Wprowadzone zmiany rozszerzają dotychczasowe regulacje prawne, w tym między innymi umożliwiają składanie wniosków o kartę pobytu w ramach programu łączenia rodzin.

Szczegółowe informacje o różnych rodzajach kart pobytu, ich zaletach, warunkach uzyskania oraz wymaganych dokumentach zostały przedstawione w niniejszym opracowaniu.

Nowe warunki uzyskania karty pobytu w ramach programu łączenia rodzin w Polsce

Na podstawie ustawy z dnia 15 maja 2024 roku o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium ich kraju oraz niektórych innych ustaw, wprowadzono istotne zmiany w procedurze uzyskiwania karty pobytu w ramach łączenia rodzin, jak również na innych podstawach prawnych. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 lipca 2024 roku.

Zaktualizowany artykuł 159 ustawy o cudzoziemcach (ustawa z dnia 12 grudnia 2013 roku) precyzuje, że zezwolenie na pobyt czasowy w celu łączenia rodzin udzielane jest cudzoziemcowi, jeżeli:

  • przybywa do Rzeczypospolitej Polskiej lub przebywa na jej terytorium w celu łączenia rodzin,
  • jest członkiem rodziny cudzoziemca, który przebywa w Polsce na podstawie jednej z niżej wymienionych podstaw:
  1. Zezwolenia na osiedlenie się lub pobytu stałego (zezwolenie na osiedlenie się / pobyt stały),
  2. Co najmniej od 2 lat na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy, w tym okresu bezpośrednio poprzedzającego złożenie wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy dla członka rodziny, na podstawie zezwolenia wydanego na okres nie krótszy niż 1 rok (karta czasowego pobytu),
  3. Zezwolenia na pobyt czasowy wydanego w celu prowadzenia badań naukowych,
  4. Zezwolenia na pobyt czasowy wydanego w celu wykonywania pracy wymagającej wysokich kwalifikacji (blue card).

Dodatkowe warunki i wymagania niezbędne do uzyskania karty pobytu w ramach łączenia rodzin

Oprócz powyższego, aby uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w celu łączenia rodzin, cudzoziemiec musi spełnić następujące warunki i przedstawić odpowiednie dokumenty:

  • Posiadanie ważnego ubezpieczenia zdrowotnego, zgodnego z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub potwierdzenie, że koszty leczenia na terytorium Polski są pokrywane przez ubezpieczyciela,
  • Dysponowanie stabilnym i regularnym źródłem dochodu, wystarczającym do zapewnienia utrzymania sobie oraz członkom rodziny pozostającym na jego utrzymaniu,
  • Zapewnienie miejsca zamieszkania na terytorium Polski (gwarancja miejsca zamieszkania).

Te warunki mają kluczowe znaczenie i są weryfikowane podczas procedury rozpatrywania wniosku o kartę pobytu.

Kto może ubiegać się o kartę pobytu w ramach łączenia rodzin?

W świetle obowiązujących przepisów, do kategorii członków rodziny uprawnionych do złożenia wniosku o kartę pobytu w ramach programu łączenia rodzin należą:

  1. Małżonek cudzoziemca pozostający z nim w związku małżeńskim uznanym przez prawo polskie,
  2. Małoletnie dziecko cudzoziemca i jego małżonka, w tym dziecko adopcyjne, pod warunkiem, że małżeństwo jest prawnie uznane w Polsce,
  3. Małoletnie dziecko cudzoziemca, w tym dziecko adopcyjne, które pozostaje na jego utrzymaniu oraz pod jego faktyczną opieką rodzicielską,
  4. Małoletnie dziecko małżonka cudzoziemca, w tym dziecko adopcyjne, które pozostaje na jego utrzymaniu oraz pod jego faktyczną opieką rodzicielską.

Ważne uwagi proceduralne

Warto podkreślić, że dokumenty na wniosek o kartę pobytu w ramach tego typu programu musi złożyć osobiście członek rodziny, który zamierza kartę pobytu uzyskać. Wyjątek stanowią jedynie dzieci do ukończenia 6 roku życia, dla których obowiązek osobistego składania dokumentów nie obowiązuje.

Jeśli potrzebują Państwo szczegółowego wsparcia w zakresie aplikacji o kartę pobytu, w tym kompletacji dokumentów, analizy spełnienia warunków oraz profesjonalnego prowadzenia procedury administracyjnej, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.

Czytaj także:
Urząd Wojewódzki we Wrocławiu: adres, rejestracja, składanie dokumentów Największe błędy cudzoziemców przy karcie pobytu Rezerwacja terminu na odbiór karty pobytu we Wrocławiu Obywatelstwo polskie dla cudzoziemców w 2025 roku Aktualne terminy wydawania karty pobytu w 2025 roku

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń Pn-Pt 09:00-17:00
Skontaktuj się z nami online

Wypełnij formularz, a my oddzwonimy

  • Więcej informacji o usługach
  • Pierwsza konsultacja z klientem
  • Ekspresowy audyt sytuacji